Afyonkarahisar PLACES TO VISIT

Afyonkarahisar Afyon province, located in the inner parts of the Aegean Region, has many historical and natural beauties. For this reason, it offers many places to visit to hundreds of thousands of local and foreign tourists that it hosts every year.

Our city, which takes its name from the vast opium fields.. As a result of international agreements made as a result of the imposition of the USA at the end of the 60s, hectares of opium fields were set on fire and opium production was prohibited in our country at that time…

Today, the world’s largest opium fields are located in Colombia and Uncle Sam for some reason does not listen to this production under his nose. At night, the neon and fluorescent “manufacturermanufacturer” signs of thousands of confectioners lined up to and fro, seen as they pass through the city by bus, are both happy and joyful. It creates the effect of turning into daylight, and informs that the afyon ikbal facilities are approaching.

Marble factories, which occupy space again, feed an object like a dinosaur skeleton in their gardens; it must be some kind of crane or some kind of giant ritual icon…

Phrygian Valley Nature Park

Lake Eber

Acıgöl Bird Sanctuary

Suçıkan Şelalesi

Akdağ Tabiat Merkezi

Tokalı Kanyonu

Kurtini Mağarası

Afyon Kaplıcaları

Afyonkarahisar Kalesi

Afyon Arkeoloji Müzesi

Phrygian Valley Nature Park
Phrygian Valley Nature Park

It is located approximately 39 km from the city center of Afyon. Transportation to the nature park; It is carried out by private vehicles or taxis.

It has a very important place in terms of science and education, as it contains the rock monuments and rock settlements of the Phrygians, burial chambers and churches from the Roman and Byzantine periods, and important resource values. The place that has entrances from 5 different places on the Afyon kutahya road, and every time we see it, we say “there is something strange in the matrix, they have changed the exit”. It is a region that is planned to be a national park and contains many artifacts belonging to the Phrygians. an important part of it is within the borders of Eskişehir province.

The shrunken version of Cappadocia is very beautiful. It is just getting known. Local people are trying their best to promote it. I think it’s definitely a must-see place.

Lake Eber
Lake Eber

Transportation to the lake; It is provided by private vehicles, taxis or tours organized by private companies.

The lake is known for its birds, reeds, fish, flowers and floating islets. Deeply quiet, Lake Eber is home to many animal and plant species. The Lake, which is an unexplored point of Anatolia, provides its visitors with the opportunity to camp, go boating, walk around the lake and see the carp and pike that are unique to the lake. One of Turkey’s largest freshwater lakes, afyon eber lake, is about to be wiped off the map by almost completely drying up…

When you want to visit, you will come across a field of reeds. Unfortunately, you cannot see the lake water. It can be reached after driving about 5km between the orchards.

Acıgöl Bird Sanctuary
Acıgöl Bird Sanctuary

Afyon ilinin Başmakçı ilçesinde yer almaktadır. Başmakçı ilçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım; taksiler, özel araçlar ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile sağlanmaktadır. Denizli-afyon sınırında yer alan, bembeyaz, sessiz ve tek başına yayım yayım yayılan bir göl aslında acıgöl.

Yaklaşık 176 kuş türü bulunduran,Türkiye’de Tuz Gölü’nden sonra sodyum sülfat oranıyla ikinci sırada yer almaktadır. Bulundurduğu kuş türlerinden bazıları; flamingo, martı, karabatak, turna, yaban ördeği, pelikan ve leylektir. Yıllar önce, gölün kenarında bulunan raylar üzerinde okulla ev arası tren seyahatini yaparken derin düşüncelerle gider gelirdim hep acıgöl kıyısında. gençlik umutları, belirsizlik, ne olacağım kaygıları ile derin düşüncelere dalardım, bu seyahatin bir kısmı akşam saatlerinde güneş batarken, farklı bir enerji içerisinde, hafif kaygılı ama umutlu, biraz belirsiz, biraz uzak hayaller içinde acıgöl kıyısında yavaş yavaş ilerleyerek geçerdi trende Kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları başta olmak üzere herkesin dikkatini çekmeyi başaran Kuş Cenneti, ziyaretçilerine kuşları keşfetme olanağı sağlamaktadır.

Suçıkan Şelalesi
Suçıkan Şelalesi

Afyon il merkezine yaklaşık 114 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım ancak özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Genelde mola vermek amacıyla kullanılan, doğayla iç içe huzurlu vakit geçirebilmenizi sağlamaktadır. Burayı ziyaret eden gezginler, şelalenin etrafında bulunan piknik alanlarında sevdikleri ile piknik yapıp keyifli vakit geçirebilmektedir.

Afyon Buzluk Mağarası
Afyon Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası, Afyon il merkezine yaklaşık 200 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım; taksiler ya da özel araçlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Mağara içerisinde yaz aylarında bile erimeyen buzlar bulundurmaktadır. Özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla ziyaret edilen mağara, ilk girişte normal soğukluğa sahip olup ileri doğru gidildikçe daha soğuk olmaktadır.

Akdağ Tabiat Merkezi
Akdağ Tabiat Merkezi

Afyon il merkezine yaklaşık 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım; taksiler ya da özel araçlar aracılığı ile sağlanmaktadır. Akdağ Tabiat Parkı Sorkun-Sandıklı-Afyonkarahisar’da. 2449 metre yüksekliğinde bir yayla. Sorkun köyünden itibaren yolu parke taşı döşeli. Araba ile 20 dk da çıkılıyor. Yılkı atları, geyikler ve daha nicelerini görebilirsiniz. Ağaç evlerde konaklama imkanı mevcut. Yürüyüş sevenler için 17 km.lik Tokalı kanyonu zorlu bir parkur.

Yemyeşil ormanları ve su kaynakları ile herkesin dikkatinizi çeken ziyaretçilerine her mevsimde farklı bir görsel şölen sunmaktadır. İçerisinde pek çok bitki türü ve hayvan bulundurmaktadır. Bu hayvanlardan bazıları; yılkı atları, geyik, domuz, tilki ve kurttur.. Çok güzel bir doğa köşesi. Bir günde dört mevsim yaşaya biliyorsunuz ve kafa dinlemek için çok sakin bir ortam.. bir çok kişi tarafından. Bilinmiyor inşallah da böyle kalır bozulmaması için. WC Çeşme çardak tarzı ve park oyun alanı her şey mevcut çok iyi durumda..

Tokalı Kanyonu
Tokalı Kanyonu

Afyon il merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşım; özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu bölgede bu sporu sevenler için kesinlikle gidilmesi gereken bir rota. Kanyona ulaşması en hızlı yürüyüş şekliyle 2-2.5 saat sürüyor. Gidis dönüş 4-5 saat civarında toplamda 15 km yürüyüş rotası var. Ekipman çok önemli terlikle falan gidilecek bir yol değil. Tedbirli olmakta fayda var. Şimdi bak çeşmelere, çaylara, ırmaklara… Yerden, dağlardan kaynamaları tesadüfî değildir.

Yaklaşık 20 kilometre uzunluğundadır. Kanyonun içinden geçmek 7-8 saat sürmektedir. Kanyondan  Çivril Gölü’ne dökülen Akçay ziyaretçilerini kendine hayran bıraktırmaktadır.

Kurtini Mağarası
Kurtini Mağarası

Afyonkarahisar il merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta yer almaktadır. Mağaraya ulaşım; özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile sağlanmaktadır. Kurtini mağarası yaklaşık 250/300 metre uzunluğunda zamanla kaya içini aşındırmış su yolağı bölgemizde gidilip görülebilecek ender bir oluşum stabilize yoldan 350 metre kadar bir mesafede hafif tatlı bir tırmanışla gidilebilir en bir yer mağara eskiden daha uzun veya derin diyelim tavan çökmesi sonucu bir kısmı kapanmış

Yaklaşık 276 m uzunluğuna sahip olan Mağara, içerisinde bulundurduğu mineraller sayesine parlak yüzeylere sahiptir. İçerisinde akan suyu ile oldukça dikkat çeken bir doğal güzelliktir.

Mağara, giriş ücreti ya da herhangi bir giriş kısıtlaması bulundurmamaktadır. Yılın her günü ve her saati ziyarete açıktır.

Afyon Kaplıcaları
Afyon Kaplıcaları

Termal turizmin merkezlerinden biri olan Afyon ili, içerisinde pek çok kaplıca bulundurmaktadır. Bu kaplıcalar arasında; Hüdai, Gazlıgöl, Heybeti (Kızılkirse), Gecek ve Ömer Kaplıcaları yer almaktadır.

Şifalı sularıyla pek çok hastalığa tedavi olan Kaplıcalar, sağlıklı vakit geçirmek isteyen gezginlerin ilk tercihi olmaktadır. Kaplıcalar, konaklama hizmeti de sunmaktadır. Sunduğu diğer hizmetler arasında çamur banyoları yer almaktadır. Bu banyo türünün romatizmal hastalıklar, çocuk felci ve pek çok kadın hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Afyonkarahisar Kalesi
Afyonkarahisar Kalesi

Tam olarak Afyon’un merkezinde yer almaktadır. Kalenin merkezde olması sebebiyle ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Üniversitede okuyan bir arkadas kale ile alakalı bir rivayet paylaştı benimle. rivayete göre kaleye çıkan kişinin hayatı boyunca 7 yıl afyonda kalacağını söyledi. aslında inanmadım ama benim için büyük bir kumardı .goze alamadıgim icin çıkmadım.:)) Kaleye çıkabilmek için merdivenleri kullanmak zorundasınız. Kondisyonunuz iyiyse sorun yok. Yanınızda Yaşlı veya küçük çocuk varsa kaleye çıkmak yerine eski Afyon evlerini, birbirinden güzel tarihi camileri, tarih kokan Kale Mahallesi’ni gezmeyi tercih edebilirsiniz. İzmir in Kemeraltı çarşısı ya da Denizli’nin Bayramyeri çarşısı tadında güzel bir çarşı Ziyaret etmeniz için sizleri bekliyor olacak.

Yerden yüksekliği 226 metreyi bulan bir kayanın üzerine inşa edilen, görkemli duruşu ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Kalenin üzerinde olduğu kaya volkanik bir kayadır. Kısacası Çok eski bir tarihe dayanan kalenin içerisinde Anadolu’da yaşamış Frigler zamanına ait kültür izlerine rastlayabilmeniz mümkündür.

Afyon Arkeoloji Müzesi
Afyon Arkeoloji Müzesi

Bu sebeple ulaşım, gerek toplu taşıma ile gerekse özel araçlar ile kolaylıkla sağlanmaktadır.

Ülkemizin ilk kazı alanlarından biri olan Sandıklı Kusura höyük kazısı ve buluntuları ile 1935 yılında dünyaya adını ilk duyuranlardan olmuştur. Afyon Zafer müzesi, meydandadır. Karşısında anıtpark vardır. Ziyaret edebilmeniz için otopark bulmanız gerekiyor. Bu bir sorun. İnsanlar genelde yemek yemek, sucuk ve lokum alıp ayrılıyorlar .Zafer müzesi zengin ve gezmeye değer. Çok güzel ve temiz bir müze yolunuz düşerse ziyaret edin. Ama şuan restarosyon çalışması var. Zaman içinde kazılar sonucunda çıkan tarihi eserlerin çokluğu sebebiyle önemi daha çok artmıştır. Müze, Eski Tunç, Hitit, Frig, Lidya, Roma ve Bizans dönemi eserleri bakımından oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir.

Yorum yapın