BALIKESİRDE GEZİLECEK YERLER

GÖNEN KAPLICALARI

GÖNEN KAPLICALARI

Balıkesir , şifa merkezi olarak bilinen Gönen, 275 metre derinlikten fışkıran şifalı kaynak suları ile sadece Türkiye’nin değil dünyanın her yerinden rahatsızlıklarına şifa arayan insanları kendine çekiyor. Termal turizm olanaklarının son derece geliştiği ilçede pek çok termal otel, kaplıca ve sağlık tesisi hizmet veriyor.

GÖNEN KAPLICALARI

Osmanlı dönemlerinde de kullanılan ve Evliya Çelebi’nin kitaplarında adı geçemektediir. Gönen kaplıcalarına antik çağlarda kralların gelip şifalı sularda tedavi olduğu söyleniyor. 73 derecede çıkan ve soğutularak hem banyo hem de içme suyu olarak kullanılan sular gelenlere şifa veriyor. Üstelik konaklama yerlerinin etrafında bunun yeşil alanda yürüyüş yaparak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

ŞEYTAN SOFRASI

Balıkesir Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan hakim büyük kayalık tepelerin üzerindedir. Mevkiden tüm Ayvalık Adaları ve Midilli adası manzarası gözükmektedir. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan, madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir. Ziyaretçiler manzaranın tadını çıkartırken bu efsaneyi de öğrenmeyi ihmal etmiyorlar.  Gün batımında daha çok tercih edilen tepe fotoğraf çekilmek için harika bir yer. Ziyaretçiler tepenin her yerinde ayrı fotoğraf kareleri elde ediyor. 

CUNDA ADASI

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir ada. Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek adadır. Cunda adası Ali Bey adası ismiyle de bilinmektedir. İnsanların turizm dönemlerinde tatil yapmak, gezmek amacıyla gittikleri Türkiye’nin turizm bölgesinde yer almaktadır. Bu bakımdan hem turistler hem de Türk haklı tarafından ilgi görmektedir. Alibey Adası doğal güzellikleri ve tarihi yapıları nedeniyle koruma altına alınmıştır. 1976 yılında Ayvalık ve çevresindeki 17.900 hektarlık alan doğal ve tarihi sit alanı kabul edilmiştir

KAZDAĞLARI

 Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan bir dağ. İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, Yunan mitolojisinde birçok efsaneye konu olmuştur. Muhteşem orman manzaraları eşliğinde rahat nefes alabileceğin, yolculuğa çıkabileceğiniz Kaz Dağları; sadece bir doğa macerası değil, aynı zamanda bir lezzet ve kültür serüveni. Kaz Dağları, doğanın içinde zihni ve bedeni arındırmak için gidilebilecek yerler arasında ilk sıralara oynar.

Antandros Antik Kenti

Antandros Balıkesirin, Edremit ilçesine bağlıdır. Altınoluk Mahallesi’ne 2 km. uzaklıkta yer alan önemli bir Troas kentidir. Altınoluk beldesi yakınlarındaki mozaikleriyle ünlü antik şehir. Kaletaşı tepesinin batı yamaçlarından yer almaktadır. Kentteki arkeolojik buluntular MÖ 7-8. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Antandros Antik Kenti’nde 2000’den beri devam eden kazılarda şehrin nekropolünde ulaşılan en eski mezar MÖ 8. yüzyıla ait bir çocuk mezarı. Açak kazılar sonucu ortaya çıkan Roma Dönemi’ne ait bir taban mozaiği çevresinde yapılan sistemli kazılar sonucunda MS 1’nci yüzyıla tarihlenen ve duvarlarında fresk bulunan, taban döşemeleri mozaikli bir zengin evi bulunmuştur. Halka açık olan kazı alanı meraklıları için ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

SÜTÜVEN ŞELALESİ

Kaz Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan bir diğer doğa harikası olan Sütüven Şelalesi hem görebileceğiniz hem de suya girip serinleyebileceğiniz bir gezi rotası. Balıkesir’in mutlaka görmeniz gereken doğa harikalarından biri olan ve Sarıkız Dağı yamaçlarında sarp kayalar arasından 17 metre yükseklikten dökülen bembeyaz suları ile her mevsim muhteşem manzaralar izleyebileceğiniz Sütüven Şelalesi, hem doğa gezileri hem de fotoğrafçılık turlarının değişmez adreslerinden biridir. Şelale yakınlarında restoran, büfe ve piknik alanları bulunuyor. Mangal yakmak istenildiğinde belirlenen alanları kullanmak gerekiyor.

ATATÜRK PARKI

  Tarihi Atatürk Parkı 2006 yılında Balıkesir Belediyesi tarafından yenilenerek Nisan 2008 tarihinde yeniden halka açılmıştır. Parkta yaklaşık 3,5 dönüm büyüklüğünde yapay bir göl bulunmaktadır. Gölün kenarında restoran ve seyir terası ile cafeterya, çay bahçesi, modern çocuk oyun grupları gezinti ve yürüyüş alanları vardır. Bisiklet parkuru, küçük şelaleler ve kaya bahçesi gibi dinlenme ve eğlence amaçlı üniteler yer almaktadır. 24 saat açık olan ve Balıkesir merkezinde Hasan Basri Çantay Stadyumu Caddesi’nde yer aldığı için hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçları ile kolayca gidebileceğiniz Balıkesir Atatürk Parkı’nı ziyaret etmeniz size keyif verecektir.

MANYAS KUŞ CENETTİ

Ülkemizin doğal güzellikleri arasında ayrı bir yeridir.  Bandırma Kuşcenneti Millî Parkı, Kuşgölü’nün kuzeydoğu kıyılarında yer alır..  Kuş Cenneti Milli Parkı bünyesinde barındırdığı 266 kuş, 118 bitki ve Kuş Gölündeki 23 balık türü ve çeşitli sürüngen türleri için yaşamsal önem taşımaktadır.

Yorum yapın