ÇANAKKALE’Yİ GEZELİM

ÇANAKKALE GELİBOLU

Çanakkale: Gelibolu’nun ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Ancak ilçenin geçmişinin Troya kenti kadar eski olduğu varsayılmaktadır. Yörenin eski adı “Critote”dir. Gelibolu; Kırım Savaşı öncesi binlerce Fransız askerinin ve Bolşevik İhtilalinden sonra ülkelerinden kaçan Rus Wrangel Ordusu askerlerinin de ağırlandığı bir vatan parçasıdır. Üstelik Gelibolu da Gelibolu Kalesi, Bayraklı Baba Türbesi, Namazgah Tabyası, Gelibolu Savaş Müzesi ve Piri Reis Müzesi gibi birbirinden eşsiz yerleri gezebilirsiniz.

ÇANAKKALE Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi

Kısacası Gelibolu Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen ana ziyaret noktası olan Abide, Eski hisarlık Burnu üzerinde yer almaktadır. Açılan bir proje yarışması sonucunda 37 proje arasından Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve Feridun Kip tarafından hazırlanan proje seçilmiş olup Abidenin temeli 17 Nisan 1954 tarihinde atılmıştır. İkinci Anafartalar Zaferi’nin 45. Yıldönümü olan 21 Ağustos 1960 tarihi ziyarete açılan Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale Muharebeleri’nde şehit düşen tüm askerlerimizi simgelemekte ve onların anısını yaşatmaktadır. Mimarı Doğan Erginbaş’ın kendi ifadesiyle abide Tüm coğrafyalardan gelen şehitlerimizin toplu bir şekilde göğe yükselişini temsil etmektedir. Ayaklarının üzerinde muharebe anlarını yansıtan kabartma rölyefler bulunmaktadır. Kuşkusuz her yıl 18 Mart tarihinde, ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlar ve devlet erkânı tarafından Abide tören alanında anma merasimleri düzenlenmektedir.  Pazartesi günleri hariç her gün 08:00 ile 17:00 saatleri arasında Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi’ni ziyarete açıktır.

ÇANAKKALE ANZAK KOYU

 Türkiye‘de, Gelibolu Yarımadası‘nda küçük bir koyAnzakların Çanakkale Savaşı sırasında bu koya çıkarma yapmalarıyla ünlenmiştir. 600 metre uzunluğudaki koy, kuzeyden Arıburnu tepeleriyle çevrilidir. Yapılan çıkarmadan sonra, plaj Anzaklar için ana üs konumuna gelmiştir. 25 Nisan 1985’teki Anzak Günü‘nde, Türkiye hükûmeti Anzak Koyu ismini resmen kabul etti. Bölgede çıkartma sırasında ölen Anzak askerleri için temsili mezarlar ve anıtlar inşa edilmiş.  Anzak Koyu, tarihi öneminin yanı sıra doğal güzellikleri ile de sessiz ve huzurlu bir atmosferde yaşamak isteyen tatilcilerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

KİLİTBAHİR MÜZESİ

Kale 1452’de İstanbul kuşatması esnasında Avrupalı devletlerin Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini önlemek için yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasına, boğazın en dar yerine, Çimenlik Kalesi’nin karşısına yaptırılmıştır. Kale 30 topla donatılarak Boğaz’ın 1.250 metrelik genişliğinin top menzili içine alındı. Kale 1551’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından güçlendirildi, Venedik’le süregelen Girit Savaşı sırasında Kilitbahir yenilendi. 18. yüzyılda Fransız subaylarının rehberliğinde genişletildi. Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde Kilitbahir Kalesi tamir edilerek kalenin etrafı surlarla çevrilmiş ve Sarı Kule eklenmiştir. Kilitbahir Kale Müzesi genel itibariyle Osmanlı kale hayatının sergilendiği bir müzedir. Sarı Kule, Geç Dönem Avlusu (Hisar Peçe),Piri Reis ve İç Kule’dir.

TRUVA ANTİK KENT

Çanakkale ilinin Biga yarımadasında konumlandırılmış olup tarihi atmosferi en iyi şekilde muhafaza etmeyi başarmış olan bir kenttir. Çanakkale’de görülmeye değer tarihi güzelliklerden biri olan Truva antik kenti, geçmişi milattan önce 3000li yıllara uzanan bir tarihi şehirdir. Tarihte gerçekleşmiş olan ünlü Troya savaşı da yine bu antik kentin sınırları içerisinde yapılmıştır. Sahip olduğu tarihi geçmişinden dolayı Dünya’nın en ünlü antik kentleri arasında kendisine yer bulmuş durumdadır.

 Truva antik kenti tarihte düzenlenmiş olan dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmıştır. 1871 tarihinden beri Truva antik kentinde kazı çalışmaları gerçekleştirilmeye devam ettirilmektedir. Gerçekleştirilmekte olan bu kazı çalışmaları sonucunda bu tarihi şehir defalarca yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir.

BOZCA ADA

Bozcaada Ege Denizinin kuzeydoğusunda yer alan Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. Anakaraya (Geyikli İskelesi) 4 deniz mili uzaklıktadır. Çevresi 38 km2’dir. En yüksek noktası 192m ile Göztepe’dir. Türkiye’de köyü olmayan tek ilçesi ve Türkiye’nin 3. büyük adasıdır. Adada 12 koy ve 12 burun bulunmaktadır. Adanın etrafında irili ufaklı 17 adacık bulunmakta ve kışın akan ufak derelerin dışında başka akarsuyu bulunmamaktadır. Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Çanakkale’nin en sevilen turistik merkezlerinden biri olan ada üzüm bağları arasında tertemiz havada doğa yürüyüşlerine katılarak yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Bozcaada mimarisi, Türk ve Rum kültürlerinin izlerini taşır. Önceleri kasaba merkezini Rum ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayıran derenin yerine günümüzde Çınar Çarşı Caddesi bulunmaktadır. Ada merkezi şu anda Cumhuriyet (Rum) ve Alaybey (Türk) Mahallesi diye iki mahalleden oluşmaktadır. Cumhuriyet Mahallesinde Rum, Alaybey Mahallesinde Türk mimarisine ait izler taşıyan yapılar mevcuttur. Şehir merkezinde eski mahalle ve sokaklarda klasik yapı geleneği korunmaktadır. Adanın tamamının doğal ve arkeolojik sit alanı olması, tüm yapı ve onarımların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca denetlenmesi nedeniyle çarpık yapılaşma görülmemektedir. Eski mimari dokusu korunmakta, restorasyonlar kendine özgü yapı tarzı dikkate alınarak yapılmaktadır. Ada’da hem tarihi merkezinde hem de Ada dışındaki bağ ve koyların bulunduğu bölgelerdeki tesisler, küçük pansiyon, bağevi, özel tesis, tatilköyü, resort otel ve butik otel tarzında hizmet vermektedir. 

GÖKÇE ADA

Ege Denizinin kuzeyinde yer alan Türkiye nin en büyük adasıdır. 286km2 yüzölçümü ve 90 kilometreden uzun sahil şeridine sahip olan ada; Saroz körfezi girişinde yer alıyor. En güzel plajlara ev sahipliği yapan Gökçeada çok sevilen bir tatil cenneti olarak; her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Gökçeada, turkuaz renkli berrak denizi ve el değmemiş muhteşem doğası ile huzurlu atmosferde yılın yorgunluğunu atmak için Türkiye’de gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Gök­çea­da’da yer­le­şim çoğunluk ada mer­ke­zin­de olmak üzere 10 köyün­de top­lan­mış bu­lu­nu­yor. Köylerin hep­si ken­di iç­le­rin­de yü­rü­ye­rek do­la­şı­la­bi­le­cek ka­dar kü­çük yer­ler. Ama bir­bir­le­ri ara­sın­da ula­şım için bir araç kul­lan­ma­nız şart.  Ada­da tek­ne tu­ru düzenleyen sadece bir tekne bulunmaktadır ve Kaleköy limanında demir atmıştı. Gökçeada’da araba, motor ve bisiklet kiralayan yerler de bulunmaktadır. Adada dalış, kitesurf, at biniciliği, tekne turları ve daha bir sürü eğlenceli aktiviteler yapılabilmektedir.

CONK BAYIRI

Conkbayırı Muharebesi; 7 Ağustos 1915 tarihinde Anzak ve İngiliz birliklerinin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine taarruzlarıyla; başlayan ve 10 Ağustos 1915 tarihine kadar süren çarpışmalardır.   Gelibolu Yarımadası’nın batısında Karatepe ile Besim Tepesi arasında yer alan Conkbayırı; aynı zamanda 1915’te taarruz sırasında ; Atatürk’ün hayatının kurtulduğu yer olması ile de ayrı bir öneme sahiptir. Conkbayırı aynı zamanda sağ tarafında Çanakkale Boğazı; sol tarafında Ege Denizi ile harika bir doğa manzarasına sahip; Atalarımızın bize bıraktığı çok değerli bir yerdir.

ÖZGÜRLÜK PARKI

Sıcak yaz aylarında serinlemek için gelip ailenizle ve arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kentin cazibe merkezlerinden biri olan Özgürlük Parkı; yeşil ve mavinin birleştirirken bizler ile yaşayan küçük dostlarımızı da ev sahipliği yapıyor. Çeşitli etkinlikler, sergiler ve faaliyetlerin de zaman zaman yapıldığı parkta; ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesislerin ve wi-fi hizmetinin de mevcut olduğunu belirtmek isteriz. Çanakkale’ye geldiğinizde bir çay-kahve molası için Özgürlük Parkı’na uğramayı sakın unutmayın.

AYNALI ÇARŞI

Çanakkale’nin meşhur türküsünden dolayı Çanakkale’ye gelenlerin ziyaret etmek istedikleri mekânların başında Aynalı Çarşı gelmektedir. Günümüze kadar erişebilen orijinal kapısı ve kitabesiyle dikkat çeken bu çarşının; türküde adı geçen Aynalı Çarşı olduğu düşünülmektedir. Ancak kitabesinde Aynalı Çarşı adı geçmemektedir.

Hatta Çarşının kırmızı taştan yapılmış kapısı kemerlidir. Kemerin kilit taşı kabartma çiçek desenleriyle süslenmiştir. Kemerin üstünde yer alan kitabe çarşı hakkında bilgi veren en önemli belgedir. Osmanlıca, İbranice ve Fransızca olmak üzere üç dillidir. Osmanlıca kitabede günümüz Türkçesiyle şöyle yazmaktadır. “Adaletliliği ile tanınan Sultan Gazi ikinci Abdülhamid efendimiz hazretlerinin; lütuf ve sahip çıkmalarıyla kendine bağlı Musevi uyruğundan; İlyo Halyo kullarının çabalarıyla yaptırılmıştır ve gönülde yer tutan çarşıdır. Yıl Hicri Muharrem 1307 (Kasım Aralık 1889).”

Çanakkale Belediyesi tarafından 2007’de restore edilen ve içinde Çanakkale’ye özgü; hediyelik eşya satan dükkânların yer aldığı çarşı; turistlerin ilgisini çeken önemli bir alışveriş merkezidir.

ASSOS

Assos ya da Behramkale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kent. Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur. Assos hem tarihi hem de muhteşem doğası ile tatilcilerin ilgi odağı konumunda. Her yaz büyük bir tatilci akınına uğrayan bölge turistik tesisler açısından büyük gelişme gösteriyor.

Yorum yapın