DUBAİ GEZİLECEK EN GÜZEL  YERLER

DUBAİ

Dubai gezilecek yerler listesinde kısacası Birleşik Arap Emirlikleri’nin en cezbedici şehrinde mutlaka görmeniz gerektiğini düşündüğüm popüler  turistik yerler.

Ben de yazı boyunca bu duruma özel önerilerde bulacağım. Kimileri için sadece giriş biletleri bile pahalı bulunabilecekken kimileri ise yat turları, helikopter gezileri tercih edilebilir.

Siz de bütçenize göre ilgi duyduğunuz tur hakkında detaylı bilgilere ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

1.Burj Al Arab!

Dubai’yi turistik açıdan bu kadar ilgi çekici kılan unsurların başında şüphesiz ki sıra dışı, ultra modern yapıları yer alıyor. Dubai gezilecek yerler listesinde sıra dünyanın ilk 7 yıldızlı oteline geldi: Şatafatlı ve lüksün doruk noktaya çıktığı bir otel olan Burj Al Arab bir yelkenliye benzeyen mimarisi ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Üstelik Dubai’nin meşhur insan yapımı adalarından birinin üzerine inşa edilen Burj Al Arab’a bir köprü ile ulaşmak mümkün.

Seçkin hizmetleri ile konuklarını en lüks koşullarda ağırlayan Burj Al Arab’da barlar, manzaralı lüks restoranlar, özel plajlar, denizaltı/safari turları gibi çok çeşitli eğlence seçenekleri sunuluyor. Ek olarak 321 metrelik yüksekliği bulunan Burj Al Arab dünyadaki eşsiz mimari yapılar ve en lüks oteller sınıfında yer alıyor. Dubai’nin bu çok görkemli ve ünlü simgelerinden birini mutlaka görmenizi öneririm.

2.The Dubai Fountain

Dubai’nin gösterişi bitmez; bu nedenleünlü çeşmesinin harika koreografisini gördüğünüzde adeta büyülenebilirsiniz! The Dubai Fountain yani Dubai Çeşmesi dünyadaki en büyük koreografiye sahip; ışık efektleri ve müzik eşliğinde unutamayacağınız anlara şahit olmak istiyorsanız mutlaka bu çeşmeyi gezi rehberinize eklemelisiniz.

Dubai Çeşmesi’ni görmeye gelen gezginler adeta bir sahne şovu ile karşılaşıyor. Fıskiyelerden yükselen suların farklı müziklerle ve değişen koreografilerle dans etmesi izlenmeye kesinlikle değer! Dubai’nin simgelerinden olan bu sanatçı ruhlu çeşmeyi görmeden dönmeyin derim.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı dubai-palmiye-ada-1024x683.jpg

3.Palm Jumeirah & The View at The Palm

Burası Dubai’deki yapay adalar arasında tamamıyla en sıra dışı olanı; yukarıdan bakıldığında bir palmiyeye benziyor.

Adaya bir köprü ile ulaşmak mümkün. Ada sadece Dubai’nin değil dünyanın en zengin ve ünlü kişilerinin sıklıkla geldiği hatta ev aldığı bir yaşam alanı. Ultra lüks bir yaşamı yansıtan Palm Jumeirah’ta oteller, restoranlar, gece kulüpleri, alışveriş merkezleri, plajlar ve su parkları gibi çok sayıda eğlence alternatifi de var.

Aynı zamanda adada palmiye şeklinde tasarlanan kule “The View at the Palm” ın 240 metre yükseklikteki gözlem terasına çıkabilirsiniz. Bu noktadan Dubai’nin ve Bütünüyle Basra Körfezi’nin çarpıcı manzarası gözlerinizin önüne seriliyor.

Ada ve manzarasından birçok güzel fotoğraf karesi yakalayarak Dubai hatıralarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz.
Şehrin bu ikonik yapısını keşfedebileceğiniz 2 seçenek var. İlki adanın merkezine doğru yer alan The View at the Palm gözlem kulesi bileti satın almak diğeri ise heyecanlı bir helikopter turuna katılmak. Bütçenize göre seçim yapabileceğiniz her iki tur da Palmiye Adası’nın güzel manzarasını sunuyor.

4.Jumeirah Camii

Dubai Kültürel bakımdan Dubai’nin en gidilip görülesi yapılarından biri de Jumeirah Camii’dir.

Jumeirah Plaj Yolu’ndaki caminin mimari özelliklerine bakılırsa Mısır ve Suriye stilinin izlerini görmek mümkün. 1.500 kişiyi alabilme kapasitesine sahiptir ve cami 1979 senesinde açılmıştır.

Cami hakkında belirtmem gereken bir diğer önemli ayrıntı da içeriye giriş için istenilen kıyafet tarzı ile ilgili. Caminin içini gezerken muhafazakar kıyafetler giymeniz gerekiyor.

Dubai’nin ve İslami mimarinin önemli yapılarından biri olan; çok sayıda turisti ağırlayan Jumeirah Camii’ni de gezi rehberinize alabilirsiniz.

5.Atlantis Hotel & Aquaventure Su Parkı

Dubai Palm Jumeirah Adası’ndaki ultra lüks popüler otellerden biri olan Atlantis Hotel su parkından spor salonuna, akvaryumdan yunus havuzu ve gece kulüplerine kadar birçok eğlence seçeneği ile ziyaretçilerine tam bir Dubai ortamı sunuyor.

Dubai’de özellikle çocuklarla zamanı unutup çok eğleneceğiniz bir yer de Atlantis Oteli’nin içinde bulunuyor: Aquaventure Su Parkı!

Su eğlenceleri adına hemen her şeyi bulabileceğiniz, dünyadaki özel ve nadir su parkı dizaynlarından biri Aquaventure Su Parkı. Birbirinden maceralı su sporları yapabilir, 105 adet su kaydırağında eğlencenin doruklarına ulaşabilirsiniz.

Su parkında ayrıca 65.000 deniz canlısına ev sahipliği yapan Dubai’nin en büyük akvaryumunu görebilir, sevimli yunuslarla iletişim kurup yüzebilir, dalış aktivitelerine katılabilir ve daha birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Özellikle çocuğunuz varsa Dubai gezilecek yerler listenize mutlaka bu su parkını da almanızı tavsiye ediyorum.

6.Baharatçılar Çarşısı

Dubai’nin geleneklerini yansıtan bir diğer yer de biraz bizdeki Mısır Çarşısı’nı andıran Baharatçılar Çarşısı. Her yerinden farklı aromatik kokuların geldiği Baharatçılar Çarşısı’nda bulamayacağınız bir baharat herhalde yok hatta hayatınızda hiç görmediğiniz birçok baharat çeşidiyle karşılaşıyorsunuz.

Baharatların renkleri ve kokuları bile çarşıyı başlı başına çekici kılıyor. Yalnız baharatların hepsi yemekte kullanılmayabildiği ya da biraz ağır oldukları için satıcılardan kullanımları hakkında bilgi almanızda yarar var.

Orta Doğu’da çok sevilen ve sıklıkla kullanılan baharatlardan renkli, hoş kokulu bir dünya yaratılmış bu çarşıda. Dubai’nin kültürel yönünü de yansıtan bir yer olarak Dubai’de görülmesi gereken yerler listenize Baharatçılar Çarşısı’nı da ekleyebilirsiniz.

7.Dubai Aquarium

Dubai “en” lerle dolu bir şehir. Eğlence ve lüks yaşamda dünyanın öne çıkan kentlerinden biri olan Dubai deniz altındaki yaşamı çok etkileyici şekilde sergileyen Dubai Akvaryumu ile de turistleri büyülüyor.

Peki, Dubai Akvaryumu’nda sizi neler bekliyor? Tüneller, tanklar, ziyaretçileri cam tabanlı tekne ile su altına inme gibi oldukça heyecanlandıran aktiviteler, yüzlerce çeşit deniz canlısı ve harika bir okyanus yaşamı dekorasyonu.

Akvaryumu tasarlayanlar sanki siz de denizdeki canlılarla aynı anda okyanusu dolaşıyormuşsunuz gibi hissetmeniz için her türlü ince detayı düşünmüşler.

Deniz canlılarını sadece izlemekle de kalmıyorsunuz çünkü rehberler akvaryumdaki canlılar hakkında önemli bilgiler veriyorlar. Dünyanın en büyük ve etkileyici akvaryumlarından biri olan Dubai Aquarium’u görmenizi tavsiye ederim.

Dubai’nin en popüler iki aktivitesi olan BurJ Khalifa ile Dubai Aquarium’un ikisini de gezmeyi planlıyorsanız; Akvaryum & BurJ Khalifa Kombo Bilet satın alarak bilet ücretlerinden tasarruf sağlayabilirsiniz.

8.The Dubai Frame

The Dubai Frame kentin ilgi çekici simgelerinden biri haline gelmiş; “Dünyanın en büyük çerçevesi” olarak ünlenen bu mimari yapıyı bence mutlaka görmelisiniz.

Fernando Donis tarafından yaptırılan; The Dubai Frame Zabeel Park’ta bulunmakta ve 150 metre yüksekliğinde; inşa edilen 2 adet cam kuleden oluşuyor. 50 katı bulunan devasa resim çerçevesi alüminyum; cam ve çelikten inşa edilmiştir. Dubai Çerçevesi’ni ikonik kılan başlıca özelliklerden biri de Dubai’nin geçmişini ve bugününü unutulmaz biçimde sergilemesi. Fırsat bulursanız mutlaka uğrayın.

9.Legoland Dubai

Başta çocuklar olmak üzere; yetişkinlerin de büyük ilgisi ile karşılaşan Legoland Dubai gezginlerine harika anılar bırakıyor.

2016 yılında ziyaretçilere açılan Dubai Legoland’da beklediğinizden çok daha fazlasını bulacaksınız. Dubai binalarını sergileyen bölümden 2-12 yaş çocuklar için yapılan lego su parkına kadar burada kaçırılmaması gereken birçok eğlence fırsatı var.

Ayrıca Legoland’da çok çeşitli interaktif aktiviteler; ve şovlar da bulunmaktadır. Kısacası özellikle aileler ve çocukları için Legoland tam bir cazibe merkezi!

Günlük Giriş BiletiLegoland Dubai günlük giriş bileti satın alarak ailenizle birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

10.Bollywood Park’s

Bollywood eğlenceleri, dansları, gişe rekorları kıran filmleri; romantizmi kısacası Bollywood stili olan her şey bu parkta sizi bekliyor.

Çok geniş bir alana inşa edilen birbirinden zevkli atraksiyonlar,; lezzetli Hint yemekleri; kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Karnaval havasında tasarlanan parkta özellikle Bollywood filmlerinin arka planını yansıtan Bollywood Stüdyoları’nı mutlaka görün derim.

11.IMG Worlds of Adventure

Dubai gibi eğlence odaklı bir dünya şehrinde tematik parkların sayısı da doğal olarak oldukça fazla. 1,5 milyon metrekarelik bir yere inşa edilen kapalı bir tematik park olan; IMG Worlds of Adventure sınırları içinde; Cartoon Network, Marvel, Lost Valley, IMG Boulevard, IMG Kids Zone; The Haunted Hotel ve Novo Cinemas gibi alanlar yer alıyor.

Dünyaca ünlü efsanevi kahramanlar ile tanışmak; interaktif oyunlarla büyülü bir dünyanın içine dalmak, birşeyler yiyip içmek; alışveriş yapmak ve film seyretmek için; Dubai’nin en büyük kapalı tematik parkını ziyaret edebilirsiniz.

12.Global Village

Dünyanın farklı yerlerinden toplamda 90 ülkenin kültürünü bir araya getirmek kulağa oldukça iddialı geliyor. Global Village’de Dubai’nin çok kültürlü yönünü görebilirsiniz. Dünya mutfaklarından çok çeşitli lezzetler; bol sayıda alışveriş noktası; heyecanı doruk noktasına taşıyan eğlence alternatifleri ve daha birçok seçenek sizi bekliyor. Global Village’ı görmeden Dubai’den dönmeyin derim.

13.Infinity des Lumieres

Şüphesiz Dijital açıdan büyük gelişmeler yaşanan bu çağda; sanatın da teknolojiden nasıl etkilendiğini bu müzede görmeniz mümkün.

Peki, Infinity des Lumieres’de neler göreceksiniz? Dünyaca ünlü ressam Van Gogh’un eserlerini dijital teknoloji sayesinde çok daha farklı duyularla algılayıp hissedebilirsiniz. Sergide Japonya’nın etkileyici güzellikleri de dijital teknoloji ile önünüze geliyor.

Aynı zamanda Infinity des Lumieres sanat severleri adeta hipnotik ve metafiziksel bir yolculuğa çıkarıyor. Sonuç olarak Evrendeki büyüleyici güzellikleri dönen görüntüler ; her sesi, detayı, rengi ve görüntüyü güçlü şekilde duyumsamanın etkileyiciliğini; sergiden ayrıldıktan sonra da uzun süre üzerinizde hissedebilirsiniz.

Yorum yapın