ESKİŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

ESKİŞEHİR

İç Anadolu Bölgesi’nin en kendine özgü şehirlerindendir. Eskişehir, Avrupai ve dinamik havasıyla gezginlerin gönlüne taht kuran, ülkemizin en turistik kentlerinden biridir.

Porsuk Çayı çevresinde sıralanan turistik tesislerindendir. Ülkemizin en büyük şehir parklarından biridir. Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı ile de ünlüdür.

Üniversite öğrencilerinin gençlik enerjisi kattığı, sanat ve kültürel faaliyetlere büyük önem verilen kentte gezip görebileceğiniz çok sayıda güzel yerler bulunuyor. Eskişehir gezilecek yerler listesi ile sanat, tarih ve eğlence ile dolu keyifli anlar deneyimleyebilirsiniz.

PORSUK ÇAYI

Eskişehir’de gezilecek yerler arasında kente Venedik’e benzer bir hava veren Porsuk Çayı bulunuyor. Kafeler, restoranlar, kitap evleri, çay bahçeleri, eğlence mekanları ve etkinlik alanlarıyla çevrili Porsuk Çayı’nda köprüler, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve çiçek bahçeleri arasında keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca şehrin en önemli turistik merkezlerinden biri haline gelen Porsuk Çayı’nda gondol ve tekne gezilerine katılarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.  Botlar ve gondollar Adalar Bölgesi’nden kalkıyor. Gondollara 3-4 kişi binebiliyor. Üstelik fiyatlar da oldukça uygun bu nedenle muhakkak tavsiye ederim.

SAZOVA BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT PARKI

Eskişehir gezilecek yerler arasında öncelik verebileceğimiz noktalardan biri de Sazova Parkı. Tepebaşı ilçesi Sazova Mahallesi’nde 400.000 m2 gibi devasa bir alan üzerinde 2008 yılında ziyarete açılan Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, Eskişehir’in en bilinen simgelerinden biri ve en büyük parkı.

Çocukların çok sevdiği masal şatosu, hayvanat bahçesi, oyun alanları, su altı dünyası ve etkinlik alanlarının da bulunduğu parkın Sazova Bilim Deney Merkezi’nde ise Türkiye’nin ilk uzay evini ziyaret edebilirsiniz. Yılın her dönemi eğlenceli ve öğretici etkinliklerle hareketli olan park, hem çocuklu aileler hem de spor severlerin Eskişehir’de kesinlikle uğraması gereken yerler arasındav. Ayrıca parkta restoran ve büfeler de mevcut. Hediyelik eşya almak isteyenler için de parkta birçok alışveriş imkanı sunuluyor.

ESKİŞEHİR AKVARYUM

Sazova Parkı içinde bulunan hayvanat bahçesinin bünyesinde olan akvaryumdur. Hayvanat bahçesinin ücreti ile Burayı da gezebilirsiniz, çeşitli Deniz hayvanlarını görme imkanı vardır.

ESKİŞEHİR KENT PARKI

Akdeniz sahillerine andıran yapay plajıyla ünlü Eskişehir Kent Park, özellikle yaz aylarında ilk gitmeniz gereken yerlerden. Türkiye’nin ilk yapay plajı, geniş göleti, restoranları, kafeleri, yürüyüş yolları, spor sahaları ve çocuk oyun alanlarıyla Eskişehir’in en hareketli yerlerinden biri olan Kent Park, Tepebaşı ilçesinde Sivrihisar Caddesi üzerinde yer alıyor. Ayrıca plajın orta bölümünde olimpik bir yüzme havuzu da var.

ESKİŞEHİR ODUN PAZARI

Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi ve tarihi kalbi olan Odunpazarı ilçesi, aynı zamanda şehrin kültürel merkezi konumunda. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Odunpazarı merkezi, kentsel sit alanı olarak korunuyor. Geleneksel Anadolu ve Türk mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Arnavut kaldırımlı sokakları ve birbirinden güzel ahşap konakları ile sadece Eskişehir’de değil, Türkiye’de düzenlenen fotoğraf safarileri ve kültür gezilerinin de en önemli adreslerinden biri olan Odunpazarı’nda 300’den fazla tarihi ev, camiler, külliyeler, hanlar ve kervansaraylar sıralanıyor.

Yenilenen evlerin bir kısmında hala yaşayan insanlar var ama çoğu restoran, kafe, müze, dükkan olarak kullanılıyor. Yenilenen evlerin bir kısmında hala yaşayan insanlar var ama çoğu restoran, kafe, müze, dükkan olarak kullanılıyor.

ETO MÜZE

Eskişehir Ticaret ve Sanayi Müzesi, ülkemizin ilk ticaret odalarından birisi olan ve 1893 yılında Eskişehir Ticaret ve Ziraat Odası adıyla kurulan Eskişehir Ticaret Odası tarafından hayata geçirilmiştir.

2011 yılında Eskişehir Ticaret Odası (ETO) tarafından alınarak restore ettirilen müze binası, iç sofalı plan tipinde üç katlı klasik bir Osmanlı Konağı’dır. Bu eserler içerisinde en dikkat çekeni ise yıllarca odada kullanılan emektar çelik kasadır.

ESKİŞEHİR KURTULUŞ MÜZESİ

Kurtuluş MüzesiTürkiye‘nin Eskişehir kentinde bulunan bir tarih müzesidir.  Müze, Haziran 2015 projesinde bu amaçla restore edilen tarihi Mestanoğlu Halil Konağı’ndadır. Müze, bilgi ve belgeleri çağdaş teknolojinin yardımıyla sentezlemektedir.[2] Zemin katta çocukların kullanımı için bir bölüm ayrılmıştır. Dokunmatik ekranlar kullanılarak Türk Kurtuluş Savaşı (1919–1923) ve Lozan Konferansı (1922-1923) olayları anlatılmaktadır. Üst kattaki dört odada Çizgi Filmlerle Kurtuluş Savaşı, Gazetelerle Kurtuluş Savaşı, Strateji Odası ve “Sunum Odası” gibi bilgisayar oyunlarıyla çocuklar eğlenebilmektedir. Karikatürler Odası’nda, 1919-1923 yılları arasında yayınlanan mizah dergilerinde, İstanbul’u işgal eden MüttefiklerAhmet Tevfik Paşa‘nın Osmanlı hükûmetini, Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkan kişi ve kurumları anlatan karikatürler sergilenmektedir.[2] Strateji Odası’nda ise Birinci İnönü Muharebesi tasvir edilmektedir. Odada ayrıca İsmet İnönü, Fahrettin Altay ve Mehmetçik‘in balmumu heykelleri de yer alıyor.

ESKİŞEHİR HAYVANAT BAHÇESİ

Eskişehir’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Sazova Parkı’nın en keyifli bölümlerinden biridir. Hem çocuklu ailelerin hem de hayvan sevenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Tepebaşı ilçesinde Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi içerisinde yer alıyor.

243 hayvan türünü barındıran hayvanat bahçesi zevkli olduğu kadar eğitici yönüyle de cazibeli bir yer. Eğer gezmek için eskişehiri seçtiğiseniz muhakak uğramanız gereken bir yerdir.

İmparator akrep

İmparator akrebi (Pandinus imperator), Afrika’nın Senegal, Kongo ve Gabon bölgelerinde yaşayan yerli akrep türlerindendir. 20 cm’ye ulaşan boyuyla dünyanın en büyük akrebi olarak kabul edilir ama aslında Heterometrus Swammerdami türündeki akrep, 23 cm’lik boyu ile imparator akrebinden daha uzundur. En büyük akrep olarak bilinmesi nedeniyle kendisine imparator akrebi denmiştir.

iguana

İguana, tropikal iklimde yaşayan egzotik bir kertenkele cinsi. Ağaçlarda yaşayan iguanaların ortalama yaşam süresi 19-21 yıldır. Tümüyle otobur bir türdür; meyve, yaprak gibi bitkilerle beslenirler. Boyu çoğunlukla burnundan kuyruğuna kadar 1.3-2 metre. Erkek iguanalar dişilerine göre daha saldırgandır

sarı çizgili ok kurbağsı

Dünyanın en zehirli hayvanıdır. Bu zehir özel bir sinek ve karınca türünü yemesi sonucu derisindeki  keselerde üretir.

kırmızı sıçan yılanı
tukan kuşu
ESKİŞEHİR MASAL ŞATOSU

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisindedir. En görkemli yapı Masal Şatosu olarak karşımıza çıkmaktadır. 8 ana kule ve 18 küçük kule olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşmaktadır.

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içerisindedir. Masal Şatosu, çocuklu ailelerin Eskişehir’de ilk ziyaret etmesi gereken yer.

ESKİŞEHİR BALMUMUM HEYKELLERİ MÜZESİ,

Kültürel aktivitelere yönelmek ve keyifli bir yer gezebilirsiniz. “Balmumu Heykeller Müzesi“ne doğru yol alabilirsiniz.

Çocuklu ailelerin de çok eğlenceli zaman geçirebileceği bir yerdir. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi’ni hafta içi her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

ESKİŞEHİR ŞELALE PARK

Eskişehir’in en ilgi çekici parklarından biridir. Panoramik şehir manzaraları sunduğu için yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yerdir. Parkın tek özelliğinin büyüleyici şehir manzarası olduğunu düşünmeyin. Çünkü buradaki 1400 metrekarelik yapay şelale de en az onun kadar ilgi görüyor. Burası parka ismini verdiği gibi aynı zamanda ona etkileyici bir güzellik de katıyor. Aynı zamanda parkta acıkırsanız ya da bir şeyler içmek isterseniz çay bahçesi veya restoranlara uğrayabilirsiniz.

ESKİŞEHİR KURŞUNLU CAMİ VE KÜLLÜİYESİ

Eskişehir Kurşunlu Camisi ve Külliyesi, Odunpazarı semtinde yer almaktadır. Tarihî Odunpazarı Evleri’nin yanında bulunuyor. Külliye ve tarihi evler adeta birbirini tamamlar ve sizi geçmişe götürecek bir yolculuğa çıkartır. 

Osmanlı mimarisinin öncü örneklerinden birisi de Kurşunlu Cami. Asırlık çınar ve çam ağaçları ile çevrilmiştir. Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde aynı zamanda sıcak cam üfleme atölyesi bulunmaktadır. Cam Sanatları Merkezi de hizmet veriyor.

Yorum yapın