MİNİATÜRK & PANORAMA 1453

miniatürk

Miniaturk

MİNİATÜRK; dünyanın bazı ülkelerinde de olduğu gibi şehirlerin ve ülkenin önemli eser ve yapıtlarının minyatür maketlerinin sergilendiği bir açık hava müzesi. İstanbul içinde kısa bir sürede Türkiye’nin önemli tarihi ve kültürel mekanlarında tur atmak isteyenler ve özellikle çocuklu aileler için çok ideal bir mekan.

Haliç kıyılarında, Sütlüce semtinde bulunmaktadır. Aynı zamanda 60.000 metrekarelik alanı ile dünyanın en geniş alanına kurulmuştur. Minyatür park özelliğine sahip.

Çanakkale Zafer Anıtından Amasya ve Safranbolu evlerine, Selimiye Camii, Mevlana Türbesinden Malabadi ve Mostar köprüsüne, Sultanahmet, Ayasofya, Boğaziçi Köprüsünden Atatürk Havalimanına kadar Türkiye’nin en önemli ve tarihi yapıtların gerçek boyutlarının 1/25 oranında minyatürlerini görmek mümkün.

Bünyesinde ayrıca Kristal İstanbul ve Panorama Zafer Müzesi adında iki minik müze bulunmaktadır.

Açık havadaki sergi alanının dışında ayrıca restoran, kafeterya, hediyelik eşya dükkanı, çocuk oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, satranç ve labirent alanı ile Türkiye-İstanbul Simülasyon Helikopter turunu barındıran çok büyük bir kompleks. Ayrıca 300 araçlık otopark alanı da mevcut.

MİNYATÜRLER

62 parça İstanbul Eserleri, 60 parça Anadolu Eserleri ve 13 parça Osmanlı Yurtdışı Eserleri olmak üzere 3 bölüm halinde minyatürler mevcut.

Minyatür modeller o kadar orijinal ve gerçekçi ki kendinizi Güliver gibi bir dev misali masallar diyarında geziyor gibi hissediyorsunuz.

İSTANBUL KRİSTAL MÜZESİ

İSTANBUL KRİSTAL MÜZESİ

Bir diğer etkileyici alanı ise, dünyanın ilk ve tek kristal müzesi olan Kristal İstanbul. Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi olan Kristal İstanbul’da İstanbul’un en önemli ve değerli 16 tarihi eserinin kristal cam içine lazerle işlenerek oluşturulan figürleri sergileniyor.Kristal İstanbul Müzesi’nde yer alan eserler; Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü‘dür.

Haftanın her günü 09:00–19:00 saatleri arasında ziyarete açık.

BİLET FİYATLARI

Giriş ücreti TAM bilet 40 TL, Öğrenci-Öğretmen-Askeri Personel 20 TLYabancı Uyruklu Ziyaretçiler 90 TL

Müze Kart geçerli.

Not: Bilet fiyatları ve ziyaret saatleri dönem içerisinde değişebilmektedir. Lütfen miniaturk.com.tr adresinden de kontrol ediniz.

PANORAMA

Hareketli görüntüye tıklayarak açılan sayfada veya buradan indireceğiniz programlarla kendinizi Panorama 1453‘te gibi hissedeceksiniz. Kurulum gerektirmeyen programları çalıştırdığınızda fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini çevirin. İndirdiğiniz mekanların listesini görmek için F9 tuşuna basın. Listelenen mekanları ekran koruyucu yapmak için F5 tuşuna basın. Tavsiyemiz Panorama 1453 dahil tüm mekanları ekran koruyucu yapmanızdır. Ekran koruyucu devreye girdiğinde rastgele bir mekan seçilir ve otomatik olarak etrafı seyrettirir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Sanal tur çekimleri 2009 yılında, Kültür A.Ş.’nin izniyle yapılmıştır. Çekimlerde Nikon D90 dijital kamera, 10.5 mm balıkgözü lens, panoramik tripod kafası ve tripod kullanılmıştır. Çekilen diğer mekanlara nazaran Panorama 1453 müzesi, özellikle ufuk çizgisi boyunca çok daha fazla detay içeriyor. Bu detayların balıkgözü lensle çekilen fotoğraflarda istenilen netlikte olmaması bizi değişik bir uygulamaya itti. Daha önce çekilen geniş açı fotoğraflara ek olarak ufuk çizgisi boyunca dar açılı bir lensle ekstra fotoğraflar çekilmiştir. Çekilen bu detay fotoğrafları daha sonra sanal tur içine entegre edilmiştir.. Görüntüyü farenizin scroll tekerleğini ileri kaydırarak çok daha yakına getirebilir, mesela Fatih Sultan Mehmet’le burun buruna gelebilirsiniz. Tüm detay fotoğraflar eklendiğinde sanal turların dosya boyutu bir çok bilgisayarın kaldıramayacağı boyutta olacağından sadece çekilen noktaya yakın olan bölüm detaylı verilmiştir.. Bulunduğunuz noktaya uzakta kalan bölümlerin detayını görebilmek için farenizin sol tuşuna tıklayarak o noktaya atlamanız gerekiyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama Müzesi

İstanbul’un fethinin canlandırıldığı bu müzede hoparlörlerden gelen savaş sesleri ve mehter marşları ziyaretçilerin kendilerini savaşın ortasında hissetmelerinde büyük etki yapıyor. Bu nedenle ilk kez bir 3D Mekan çalışmasına sesleride entegre ettik. Dört ayrı noktadan çekilen Panorama 1453 Müzesi için yine dört farklı mehter marşı kullanılmıştır. Farenizin sol tuşuna tıklayarak bir noktadan diğer noktaya sıçradığınızda çalan marş yarıda bırakılmaz; bittikten sonra diğerine geçilir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Resmedilen sahneye yakın bir noktaya inşa edilmiştir. Müze Topkapı’da, eskiden Trakya Otogarı’nın olduğu yere kurulan “Topkapı Kültür Parkı”nda. Fethin gerçekleştiği sabah; surlarda top güllelerinin açtığı gediklerden Osmanlı askerlerinin şehre girdikleri, Ulubatlı Hasan’ın surlara şanlı bayrağımızı diktiği; Peygamber efendimizin “Konstantiniyye (İstanbul) muhakkak fetholunacaktır! Onu fetheden komutan ne güzel komutan; onu fethedan asker ne güzel askerdir.” dir. sözleriyle asırlar öncesinde müjdelediği an resmedilmiştir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

1453 Tarih Müzesi

38 metre çapında bir yarım küre içine 8 sanatçının yaptığı resim 3 senede tamamlanmıştır. Resimde 10.000 figüran çizimi yapılmıştır. Resmin gerçeğe yakın olması için tarihi veriler sıkı bir araştırmadan geçirilmiştir. Surların yıkılmış bölümleri dahi rastgele çizilmemiş, belgelere dayanmaktadır. İstanbul’un ilk belediye başkanı Hızır Bey’e sunulan surların tamir raporuna göre çizilmiştir.

Ziyaretçiler panoramik resmin bulunduğu platforma çıktıklarında kısa süreli bir şok yaşıyorlar. Hoparlörlerden gelen top sesleri, at kişnemeleri, savaş naraları ve nereye dönseniz sizi kuşatan bir savaş sahnesi… Bu da derinlik algısını güçlendiriyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama

Dünyada 360 derece panoramik resimlerin dairesel biçimde sergilendiği yerler çok. Ancak gökyüzününde resme dahil edilerek yarım kürenin tamamının; bu boyutlarda sergilendiği tek yer Panorama 1453 müzesi. (Tabi burada IMAX tarzı küresel bir perdeye projekte edilen film veya fotoğraftan bahsetmiyoruz!)

Panorama içine ressamların gizlediği bazı sürprizlerde var. Bunlardan bildiklerimiz : Gökyüzünde bulutlarla çizilmiştir Fatih’in yandan bir portresi; balta sapına latin harflerle oyulmuş ressamlar’dan birinin ismidir. Askerler arasında eski Roma giysileriyle resmedilmiş bir Bizans askeridir. Bakalım bunları bulabilecekmisiniz!

şimdilik İstanbul’a gitmeye fırsat bulamayanlar için Panorama 1453 Müzesi’ni; bir nebze olsun, inceleme fırsatını sunmaya çalıştık. Ancak bu kesinlikle bizzat orada bulunmanın yerini tutamaz.

Yorum yapın