MUĞLADA GEZİLECEK YERLER


MUĞLA

MuğlaTürkiye‘nin bir ili ve en kalabalık yirmi dördüncü şehri. 2020 itibarıyla 1.021.773[2] nüfusa sahiptir. Hatta Ege Bölgesi‘nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, OrtacaDalamanKöyceğizFethiyeMarmarisMilasDatça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir. İlde 13 ilçe bulunur.

SAKLIKENT

Saklıkent Kanyonu

Yaklaşık 200 metre yüksekliğinde ve 18 km uzunluğunda olan Saklıkent Kanyonu, 1996 yılında bölgenin milli park ilan edilmesini sağlamış bir doğa harikası.Ayrıca Sarp ve derin kanyon oluşumu, uzunluğu ile Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın üçüncü kanyonu sayılıyor. Kaş’a 63 km uzaklıkta olan kanyona, 1 saatlik araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Özellikle yazın sıcağından Kaş’ta bunalanlar buz gibi sularda serinleme şansını değerlendirmeliler. Kısacası Saklıkent’i görmek  için Kaş’tan hareket eden safari turlarına katılabilirsiniz. Kanyonun giriş bölümünde kükürtlü su kaynağı bulunmaktadır. Bu kısımda kaplıca yer almaktadır. Şüphesiz Bu kaplıcanın suları cilt hastalıklarına iyi gelen bir etkiye sahiptir. Üstelik Kanyon içerisinde dinlenme alanları ve kafeteryalar bulunmaktadır.

Muğla Saklıkent Kanyonu binlerce yıl evvel oluşmuştur. Kolay aşınabilen kalkerli yapısı fay çatlaklarının da etkisiyle asırlar içerisinde derin bir kanyona dönüşmüştür. İçerisinden akan suyun hızı dikkatlerden kaçmaz. Aksine Sakin gibi gözüken suyun içerisine girdiğiniz an akıntının şiddetini hissedersiniz. O yüzden bilen bir ekiple yürüyüş yapmak lazım kanyonun içerisinde.

KELEBEKLER VADİSİ

KELEBEKLER VADİSİ

Doğal varlıklarıyla hazine niteliğinde cennetten bir parçadır. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili  kaplan kelebeği dahil 80′den fazla kelebek türüne sahip, 50 metre yükseklikten Vadi’ye dökülen şelalesi ile doğaya çevreye saygılı bungalov ve taş evlerinde konaklama yapabileceğiniz iklimi, denizi ve muhteşem manzarasıyla kendini size aşık edecek doğa ile iç içe bir vahadır Kelebekler Vadisi. Bodur çam ağaçlarıyla kaplı kayalık yamaçlardan zorlu bir tırmanıştan sonra sayısız kelebeğin taşı toprağı örtecek kadar çok olduğunu görmek büyüleyicidir. Kendine has habitatıyla 100’den fazla kelebek türüne ve bir çok endemik bitki türüne ev sahipliği yapan bu güzel vadide gezerken, 52 metre yüksekten aşağıya inen şelaleyi görebilir, birbirinden güzel kelebek türlerini keşfe çıkabilirsiniz. 

ÖLÜDENİZ

ÖLÜDENİZ

Fethiye’den Ölüdeniz’e çamlar arasından giden yol 14 km. Yokuşlu inişli yolun sonunda birden müthiş bir mavi çıkıverir karşınıza. Burası Belcekız Koyu’dur. Koyun içinden uzanan kumsalı yürüdüğünüzde ise eşsiz Ölüdeniz’i görürsünüz. Ölüdeniz büyülü gibidir, kıpırtısız durur öylece. Dibinde tek bir yosun bile yoktur, beyaz bir kumla örtülüdür. Suyun ve dibinde kumun kırdığı ışık turkuaz bir renk verir. Ölüdeniz’e Çamların gölgesi düşer ve bu etkileyici turkuazı zenginleştirir. Ölüdeniz çevresindeki sahiller sürekli dalgalarla boğuştuğu için Ölüdeniz’ de tek bir dalgaya bile rastlanılmamıştır. Bundan dolayı beldenin adı Ölüdeniz olmuştur.

Ayrıca Ölüdeniz muhteşem denizinden dolayı en iyi deniz ödülünü almıştır. Doğa harikası olan bu belde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çekmektedir. Her yıl gelişen tatil beldesi deniziyle, incecik kumuyla, eşsiz plajları birçok gezgin ve tatilciler tarafından tercih edilmektedir. Ölüdeniz beldesinde geçmiş zamanlarda Likya Uygarlığı hakimdi. Dolayısıyla bu belde birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Likyalılar tarafından güneş diyarı olarak adlandırılan belde Teke yarımadasında bulunmaktadır.

KRAL MEZARLIĞI

DALYAN KRAL MEZARLIĞI

En eski antik kentlerden biri olan Kaunos Antik kentinin kalıntıları sadece tarih ve kültür meraklılarının dikkatini çekmiyor. Milattan önceye kadar uzanan ve neredeyse 2800 yıldır sağlamlığını koruyarak günümüze kadar gelen Dalyan Kaya Mezarları, Çandır Köyü sınırları arasında yer alıyor. nanışa göre tanrıya yakın olması istenen krallar ve önemli insanlar için mümkün olduğunca yüksek yerlere yapılan Kaya Mezarları, Kaunosluların gömme geleneği ile ilgili günümüz dünyası için önemli ipuçları veriyor. Tapınak cepheli olan mezarlar kaya mezarları arasında en önemli grubu oluşturuyor. Sütunların taşıdığı üçgen üst cephe, basamaklarla çıkılan oda ve mezar odasından oluşan tapınak cepheli kaya mezarları gibi, yakılan ölülerden geriye kalanların toplandığı kapların yerleştirildiği tapınak cepheli nişler de dikkat çekiyor. Binlerce yıl önce nasıl ve hangi aletlerle yapılabildiği anlaşılamayan Dalyan Kaya Mezarları içine oyulduğu dağdan bağımsız görüntüsü ile de izleyenleri büyülüyor.

SEDİR ADASI

SEDİR ADASI

Kerme Körfezi’nde bulunan görülmeye değer güzellikte, antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğüdür. Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içinde yer alır. Antik çağ’daki ismi Kedrai olup, adada bu dönemden kalma kentin kalıntıları bulunmaktadır.  İsmini altın renkli kumlara sahip sahilinden alan bu adada, yüzyıllar önce Kleopatra’nın yüzdüğüne inanılıyor. Adanın kuzey kıyısındaki kumlar, özel biçimde oluşan kalker damlacıklarıdır ve Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda görülür. Jeolojik oluşumlar sonucu ortaya çıkan kumlar koruma altındadır. Turkuaz renkli kıyısı ve beyaz kumu birleşince insanları büyüleyen bir manzara ortaya çıkıyor. Önceleri adada sedir ağaçlarının oluğu söylenmektedir. Bu gün ise sedir ağaçlarının yerini zeytin ağaçları almıştır. Kavurucu sıcaklarda zeytin ağaçlarının gölgesi ziyarete gelenler için keyifli bir dinlenme imkanı sunuyor.

İÇMELER PLAJI

Uzun yıllardır Türkiye’deki yerli ve yabancı turistlerin gözbebeği konumundaki Marmarise bağlı İçmeler Plajı en çok göze çarpan tatil bölgelerinin başında gelmektedir. Marmaris merkeze yaklaşık 10 km mesafede yer aldığından dolayı günü birlik geziler için ideal bir konumundadır. Yeşil ve mavinin birleştiği sessizce dinlenebileceğiniz keyifli bir tatil rotasıdır.

BODRUM KALESİ

BODRUM KALESİ

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan bir kaledir. Bodrum’un Çarşı mahallesinin kale caddesi üzerinde bulunur. şehir merkezinden 110 kilometre uzaklıkta bulunan Bodrum Kalesi’ne, Muğla’dan özel araçla ulaşımlar; Bodrum yolu üzerinden yapılabilmektedir. Bodrum’un sembolik yapılarından olan Bodrum Kalesi, 600 yılı geçen tarihi ile birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında öne çıkmaktadır. İnşa edildiği dönemlerde, denizden gelebilecek olan tehditleri engellemek amacıyla kullanılan kale; günümüzde turistik faaliyetler amacıyla gezilebilmektedir. Bodrum Kalesi, 19’uncu yüzyıl sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmıştır. Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

KÖYCEĞİZ

KÖYCEĞİZ KÖYÜ

Türkiye’nin Menteşe yöresinde yani Ege bölgesinde yer alan bir gölüdür. Pek çok ünlü belde ile komşu bir göldür. Tümüyle MuKöyceğiz gölü Dalaman çayında yer alan suların getirdiği; sular sonucu alüvyal setler ile birlikte oluşmuş bir göldür. Etkileyici manzarası ve temiz doğası ile birlikte Muğla gezilecek yerler arasında sıralanan Köyceğiz Gölü; derin olmaması sebebiyle yüzmek için de tercih edilebilmektedir. Köyceğiz’de huzurlu bir tatil geçirmek için ziyaret edebileceğiniz Köyceğiz Gölü çevresinde keyifli doğa gezintileri yapabilir, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

UYKU VADİSİ

UYKU VADİSİ

Turistik Tesisleri, Bodrum Milas Havalimanı’nın batısında (11 km); en yakın yerleşim bölgesi olan Gökçeler Köyü’ne 800 metre mesafede; Hamza Bey Çayı’nın kıyısında, zeytin, çam, çınar, ceviz ve narenciye ağaçlarının içinde bulunmaktadır. Dört mevsimin bütün özelliklerini yaşayabileceğiniz doğal çevrede şırıl şırıl akan suyun ve şelalenin sesini; kuşların cıvıltılarını, rüzgarın serinleten ıslığını, şöminede yanan odunların çıtırtısını duyabilirsiniz. Özellikle doğa ile iç içe vakit geçirmekten hoşlanan ziyaretçiler tarafından tercih edilen Uyku Vadisi; etkileyici manzaralara tanıklık etmektedir. Çevresinde doğa yürüyüşü, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebileceğiniz Uyku Vadisi sınırları içerisinde yer alan İncirliin Mağarası da bölgede görülmesi gereken yerler arasında sıralanmaktadır.

SELİMİYE

SELİMİYE

Muğla Marmaris ilçesine bağlı bir tatil köyüdür; il merkezinden 90 kilometre uzaklıkta bulunan Selimiye’ye özel araçla ulaşımlar; Marmaris – Bodrum yolu üzerinden yapılmaktadır. Bölgeye, Muğla’dan taksi veya şehir otogarından saat başı hareket eden Marmaris dolmuşlarıyla; yaklaşık 30 TL karşılığında seyahat edilebilmektedir. Marmaris’in popüler tatil köylerinden olan Selimiye, ilçe merkezine ortalama 45 dakikalık bir mesafede konumlanmaktadır. Etkileyici koyları; doğal güzellikleri ve sakin yapısı ile dikkat çeken Selimiye’de doğa gezileri yapabilirsiniz. tekne turlarıyla bölgedeki birbirinden güzel koyları keşfedebilirsiniz. Huzurlu ve sessiz bir tatil vadeden Selimiyee; Muğla gezilecek yerler; arasında bulunmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.